Ilginamas mobilaus punkto darbo laikas

Darbų apimtys plečiamos, tačiau sąlygos negerėja nei darbuotojams, nei laukiantiesiems testų

Regioninė Mažeikių ligoninė, reaguodama į gyventojų nepasitenkinimą bei didėjantį užsikrėtimų koronaviruso infekcija skaičių, ilgina mobiliojo patikros punkto darbo laiką.Tikimasi, kai tai padės išvengti ilgo laukimo prie testavimosi vietų. Iki šiol mažeikiškiams išsitirti, ar jie neserga COVID -19 liga, tekdavo važiuoti į Telšius ar kitus aplinkinius rajonus, nes Mažeikiuose tokiems tyrimams
būdavo registruojama kelias dienas į priekį. Regioninės Mažeikių ligoninės vadovas Sigitas Kaktys informavo, kad nuo vasario dviem pamainomis dirbs ir mūsų mobilusis punktas, nuo praėjusio penktadienio jo darbas prailgintas pora valandų. Tačiau yra ir kita medalio pusė: darbo apimtys plečiamos, reikalavimų ir atsakomybės daugėja, o mobiliajame punkte dirbantiems ar testavimosi laukiantiems žmonėms sąlygos negerėja.

Pas kaimynus – greičiau

Savo nepasitenkinimą gyventojai reiškė, patirtimi dalijosi socialiniuose tinkluose, skambindami į redakciją. Jie pyko, kad daugėjant užsikrėtimų vis ilgiau reikia laukti savo eilės prie tyrimų Mažeikių mobiliajame punkte: jeigu sausio pirmoje pusėje buvo registruojama dviem ar trims dienoms į priekį, tai sausio pabaigoje – ir keturioms, penkioms ar net daugiau.

Pavesta ligoninės vadovui

Sveikatos apsaugos ministerija taip pat akcentuoja, kad daugėjant susirgimų būtina didinti testavimo apimtis. Bendro sprendimo, kaip tai padaryti, ministerija neturi, tačiau ragina savivaldybes pačias ieškoti būdų. „Savivaldybės administracijos direktorius yra pavedęs Regioninės Mažeikių ligoninės vadovui organizuoti Mažeikių mobiliojo punkto darbą. Be abejo, su juo kalbama, kad esant tokiai situacijai reikia punkto darbą organizuoti taip, jog būtų paimama kuo daugiau ėminių, kiek žinau, pažadėta pailginti mobiliojo punkto darbą“, – „Santarvei“ praėjusį trečiadienį kalbėjo Savivaldybės ekstremalių situacijų komisijos ir ekstremaliųjų situacijų operacijų centro koordinatorius Eimantas Salatka. Pašnekovo teigimu, galbūt ir nėra taip lengva greitai reaguoti į situacijos pasikeitimus ir padidinti mobiliojo punkto darbo apimtis – reikia pasitelkti daugiau darbuotojų, atsiranda kitokių spręstinų dalykų. Tačiau finansinės naštos dėl paslaugos nesą – už kiekvieną ėminį ligoninei apmoka Sveikatos apsaugos ministerija. Problema tik ta, kad pinigai pervedami tik kartą per ketvirtį, o išlaidos patiriamos kas mėnesį.

Nuo vasario dirbs dvi pamainos

Regioninės Mažeikių ligoninės direktorius S. Kaktys sakė, kad ligoninei deleguota užduotis teikti mobiliojo punkto paslaugas nėra lengva. Tuo labiau kad ši funkcija yra primesta – ji yra pirminio lygio ir daug kur mobiliojo punkto darbą organizuoja pirminės sveikatos priežiūros įstaigos. Reaguojant į gyventojų nepasitenkinimą ir įstaigos steigėjo pavedimą nuo penktadienio mobiliojo
punkto darbo apimtis išplėsta – dirbama 2 val. ilgiau – iki 13.30 val.Iki 1 minutės sutrumpintas vieno asmens aptarnavimo laikas. Jeigu anksčiau per parą būdavo paimama apie du šimtus ėminių, tai pakoregavus darbą – po tris šimtus. Praėjusią savaitę jau atlikta 1 390 PGR testų, kai ankstesnę savaitę – 1 060. S. Kaktys informavo, kad baigiama pasiruošti ir dar didesniam darbo krūviui. Nuo vasario 1 d. planuojama mobiliojo punkto darbą organizuoti dviem pamainomis, testai bus atliekami darbo dienomis nuo 8 val. iki 15.30 val. Tikimasi, kad tai leis per dieną atlikti iki 400–450 PGR testų.

Sulaukiama paramos

Ligoninės vadovo teigimu, viena yra paimti ėminius, kita – pasistengti, kad jie būtų ištirti per parą. Ligoninė, prieš priimdama sprendimą ilginti mobiliojo patikros punkto darbą, su Klaipėdos laboratorija susitarė, jog bus priimti ir antros pamainos atvežti ėminiai. Tačiau ligoninei iškilo problema, kaip tai padaryti. S. Kaktys paaiškino, kad įstaiga papildomo transporto neturi, o tas pats vairuotojas nespėtų laiku nuvežti abiejų pamainų ėminių. Tą problemą jis išsakęs Savivaldybės merui ir šis pažadėjęs, kad Savivaldybė įsipareigoja nuvežti vienos pamainos ėminius.
S. Kaktys pasidžiaugė, kad, organizuojant mobiliojo punkto darbą, sulaukiama pagalbos ir iš pirminės sveikatos priežiūros paslaugas teikiančių įstaigų, daugiausia – iš Mažeikių pirminės sveikatos priežiūros centro. Vienai ligoninei toks krūvis būtų nepakeliamas, nes mobiliajame punkte su specialiais kostiumais dirbantys žmonės gali ištverti tik keturias valandas, reikia rasti, kuo juos pakeisti. Ligoninės direktoriaus teigimu, situaciją šiek tiek palengvino tai, kad šeimos gydytojai tapo pacientams pacientams „atviresni“, nebereikia karščiavimo klinikos. „Be abejonės, šeimos gydytojai negali be tyrimų nustatyti, dėl ko karščiuoja žmogus: ar negalavimai yra dėl plaučių uždegiminio virusinio susirgimo, ar kitokių priežasčių. Esame sutarę, kad jie ne visą dieną, o tam tikromis valandomis siunčia pas mus pacientus radiologiniam ištyrimui ir kitokiems papildomiems tyrimams atlikti“, – kalbėjo S. Kaktys.

Darbo sąlygos negerėja

Mažeikiškiai diskutuoja ir dėl darbo sąlygų mobiliajame patikros punkte, ir dėl nepatogaus privažiavimo prie jo. Kadangi automobilių aikštelėje nubrėžta geltona linija žymi vietą tarnybiniam transportui, būna, kad konfliktams su vietas užėmusiais „svetimais“ vairuotojais spręsti kviečiama ir policija. Mažeikiškiai replikuoja, kad prieš beveik porą metų skubinai suręstas mobilus punktas ir liko „nepatrauklia būda“. Jie stebisi, kaip dar atsiranda sutinkančiųjų dirbti tokiomis sąlygomis ir ypač – žiemą. Ligoninės direktorius S. Kaktys sutinka, kad tokios sąlygos netenkina nei jo, kaip vadovo, nei punkte dirbančių medikų. Apie tai, kad būtina gerinti darbo sąlygas, pakeisti mobiliojo punkto konstrukcijas, jis kalbėjo ir sausio 20 d. vykusiame Savivaldybės ekstremalių situacijų komisijos posėdyje, tai užfiksuota protokole.
„Savivaldybė planuoja naują biudžetą, tačiau nemato galimybių tokiam finansavimui. Paliekame dirbti tokiomis sąlygomis. Nežiūrima į darbuotojų sveikatos reikalus, darbo sąlygas, nežiūrima, kad jos būtų palankesnės. Kitose savivaldybėse yra specialios estetiškos palapinės, galima įvažiuoti ir išvažiuoti, vyksta judėjimas ratu. Yra reikalavimas didinti darbo krūvius, o galimybės nesudaromos. Bent jau ligoninė pagerinti sąlygų pati galimybių neturi“, – ligoninės steigėjo poziciją šiuo klausimu kritiškai vertino S. Kaktys.

Apie darbo sąlygas atsakymo nesulaukta

Savivaldybės aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos 20 proc. lėšų skiriama sveikatinimui.
Praėjusiame Savivaldybės tarybos posėdyje Savivaldybės administracijos Aplinkos ir sveikatos skyriaus vedėjas Zigmantas Kristutis pristatė šios programos lėšų panaudojimo ataskaitas, planus šiems metams. Tarybos narys Virginijus Sungaila vedėjo klausė, kas numatyta, kad mobiliajame patikros punkte atsirastų normalios darbo sąlygos. Jis pastebėjo, kad esamomis sąlygomis šąla ne tik punkte dirbantys, bet ir norintys testuotis žmonės. Eilėje tenka stovėti ir mamoms su mažais vaikais, nes automobiliais privažiuoti beveik nėra galimybių. „Ar bus numatomos lėšos, kad darbuotojams ir pacientams nereikėtų šalti? Kokios jos? Kokie bus žingsniai gerinant sąlygas?“ – klausė politikas. Savivaldybės meras Vidmantas Macevičius atsakė, kad tie klausimai nesusiję su nagrinėjamu darbotvarkės klausimu, ir ėmė kalbėti taip pat apie mobilųjį punktą – tik ne apie darbo sąlygas, o darbo laiko pailginimą. „Jūs įmetėte akmenį ne į tą daržą. Iki Naujųjų metų mobiliojo punkto išlaikymą apmokėjo Savivaldybė. Dabar už kiekvieną mėginį ligoninei yra mokami pinigai (Sveikatos apsaugos ministerijos lėšomis – B. R.)“, – kalbėjo meras.

Problemų ir daugiau

Ligoninės direktorius S. Kaktys, su „Santarve“ kalbėdamas apie ligoninei dėl koronaviruso infekcijos kylančias problemas, teigė, kad tinkamai organizuoti mobiliojo punkto darbą – tik viena iš problemų. Kitas sunkumas – susitvarkyti su karščiuojančiųjų pacientų antplūdžiu. Priėmimo skyriaus patalpos tam nepritaikytos, tokiems pacientams – tik dvi izoliatoriaus vietos. Karščiuojantiems žmonėms priėmimo tenka laukti po šešias– aštuonias valandas. Vienam interesantui skiriamos trys minutės, todėl ligoninės darbuotojams tenka didelis krūvis. Per trumpą laiką reikia patikrinti duomenis, išsiaiškinti problemas, paimti mėginius. „Pasipiktinimo, priešpriešos – begalė, medikams sudėtingas laikotarpis“, – kalbėjo direktorius. Guodžia tik tai, kad kol kas koronaviruso infekcija neplinta tarp ligoninės personalo: savaitės pabaigoje nedirbo apie 30 darbuotojų, devyni – dėl COVID-19. Vieni darbuotojai serga kitomis ligomis, kiti yra izoliacijoje dėl sergančių vaikų, kitų šeimos narių.

Sulaukiama ir mažeikiškių

Telšiuose mobiliojo punkto paslaugas teikia Telšių pirminės sveikatos priežiūros centras. Jo direktorė Laima Jurytė-Zakarauskienė „Santarvei“ sakė, kad negalima visų darbų suplanuoti, tenka taikytis prie aplinkybių ir srautų. Šiuo metu punktas dirba nuo aštuonių valandų ryto iki septynių vakaro. Dirbtų ir ilgiau, jei laboratorija spėtų ištirti. „Pagalbos iš šalies neturime. Nuo pat pradžių esame suformavę nuolatinę mobiliojo punkto komandą, teko priimti ir naujų žmonių, kurie dirba tik mobiliajame punkte, tad jų darbai nesidubliuoja su kitais darbais mūsų poliklinikoje. Net akis užsidengus buvo aišku, kad tokių paslaugų reikės, kad šis procesas yra nuolatinis“, – apie mobiliojo punkto darbo organizavimą kalbėjo direktorė. Tuomet, kai užsikrėtimų apimtys padidėja iki tiek, kad nuolatinei komandai sunku vienai susitvarkyti, iš tos pačios įstaigos darbuotojų suformuojama palaikanti komanda. Šiuo metu Telšių mobiliajame punkte per dieną paimama iki šešių šimtų ėminių, tarp jų iki šimto – iš mažeikiškių.

Darbas organizuojamas taip, kad apie tyrimų rezultatą būtų galima sužinoti per 24 valandas. „Žmogui su simptomais atsakymo reikia kuo greičiau. Jeigu per tą laiką tyrimo atsakymo nebus, tada neverta imti ir tyrimo“, – akcentavo „Santarvės“ pašnekovė.

Registruoti neatvyksta

S. Kakčio teigimu, prie testavimo efektyvumo palaikymo gali prisidėti ir patys gyventojai. Svarbu, užsiregistravus tyrimui, atvykti į mobilų punktą laiku, nevėluoti. Taip visas galimas laikas bus išnaudotas, nesusidarys eilių. Ligoninės vadovas pastebėjo, kad daugiausia tiriasi jaučiantieji simptomus arba po kontakto su sergančiuoju. Padažnėjo atvejų, kai testuotis atvažiuojama šeimomis.
Tačiau kone kasdien apie dešimt užsiregistravusiųjų tyrimui neatvyksta ir apie tai iš anksto nepraneša, taip atimdami galimybę atlikti testą kitiems. Užsiregistravus COVID-19 tyrimui,
bet, vėliau pasikeitus planams, kviečiama nedelsiant paskambinti numeriu 1808, parašyti el. paštu info@1808.lt arba prisijungti www.1808.lt ir atšaukti savo registraciją arba perkelti ją į patogesnį laiką – tai truks tik kelias minutes, tačiau dėl tokio atsakingo elgesio tyrimus greičiau atlikti galės kiti gyventojai, vis dar laukiantys galimybės užsiregistruoti.

Nuotr. iš redakcijos, SAM ir VšĮ Telšių r. pirminės sveikatos priežiūros centro archyvų

Parengė: santarve.lt

3 komentarų

 1. Someone essentially help to make seriously posts I would state. This is the first time I frequented your web page and thus far? I amazed with the research you made to make this particular publish extraordinary. Excellent job!

 2. המיפוי יכול להיעשות על פי
  מיקום גאוגרפי, מרחק מהעיר, תוספות בחדר כמו ג’קוזי
  ומה שלא תחלמו עליו. לא מעט שגרירי מדינות ודיפלומטים זרים אשר
  נמצאים מרחק רב מהבית יזמינו שירותי ליווי מאת נערת ליווי אך ורק על מנת להנות
  ולצאת מהרוטינה של השעמום.
  ולכן, בבאר שבע ניתן למצוא היצע מאוד
  גדול של דירות דיסקרטיות אשר מספקות עיסוי אירוטי ממשכנן.
  זה בין היתר הסיבה העיקרית שיש מגוון נערות
  ליווי באילת אשר ישמחו להגיע עד אליכם לבית המלון.
  אצלנו תמצא נערות ליווי זמינות להגשמת
  כל פנטזיה. עם זאת, אצלנו באינדקס שרותי הליווי ריץ’ אסקורטס
  אנו מנסים לתת מענה ושירותי ליווי של נערות ליווי בבאר שבע גם בעיר זו.
  נערות ליווי בחיפה ידועות באיכות שלהם וזאת משום שהן מנוסות ומתורגלות עם מבחר סוגים של גברים.

  למשל, תוכלו לקבל שירותי ליווי
  בדירה פרטית בצפון אצל נערת ליווי המעוניינת בהכרות עם גברים.
  נערות ליווי המפורסמות באתר זה הן כולם
  צעירות, יפות, מטופחות ומסודרות.
  באתר תוכלו להנות משירות אישי, דיסקרטי לחלוטין ובו תוכלו לפגוש
  נערות ליווי רבות המציעות שירותי עיסוי בלבד!
  המגזין מציע שירותי פרסום איכותיים ואמיתיים בלבד.
  שדיים גדולים ואמיתיים והכי חשוב- 100% תחת… בבתי המלון לא ניתן להשכיר חדרים לפי שעה ולכן הדרך הקלה
  והפשוטה ביותר לעשות זאת היא באמצעות השכרה של דירות דיסקרטיות
  בנהריה או דירות דיסקרטיות בצפון, לפי העדפתכם.

 3. לרשותכם עומדת מספר קליניקות בקרית אתא ובחיפה.
  ספא מפנק בקרית שמונה / נהריה. זה בכוונה תחילה:
  עטרה גלעדי, בת 42, אמא לשלושה – מטפלת
  מוסמכת; שירן כהן-בן הרוש, בת 22
  – מטפלת מוסמכת; אושרת נשיא,
  בת 30 – מטפלת מוסמכת; שירן אביטל, בת 30,
  סטייליסטית, עם רזומה של שמונה שנים בבית הספר לאיפור של יוסי ביטון – מנהלת מכירות ומנהלת קשרי לקוחות; לימור דיין, בת 44 מנהריה,
  אמא לשתי בנות, עוסקת בתחום היופי כשש שנים – מנהלת אדמיניסטרציה.

  לצד המטפלות עובדים בקליניקה שלושה
  רופאים – רופאת משפחה, רופא
  שיניים ורופא פנימי – שלושתם עברו הכשרה של ארבע שנים בתחום האסתטיקה.
  חברתנו, חברת ניקיון בתים תל אביב, היא
  ותיקה מאוד בתחום הניקיון, מהראשונים בארץ המציעים
  את כל שירותי הניקיון במקום אחד.
  אלינה מעסה חמודה ועדינה מאוד מחכה להזמנה לביתך או… אם תזמינו עיסוי מפנק בירושלים באמצעות פורטל
  ארצי ומקצועי של מעסים ומעסות, תוכלו להיות סמוכים ובטוחים כי המעסות שנמצאות בפורטל המעסים, נבחרו בקפידה ורק מנוסות מאוד שנראות טוב עם ציוד סטרילי
  ואתם תחושו שאתם נמצאים בספא מפנק ומגע ממכר
  כך שלאחר העיסוי, יהיה לכם זיכרון מתוק.
  נמצא כי עיסוי משחרר מסייע להקל
  על תופעות כמו חרדה, קשיי עיכול, פיברומיאלגיה,
  כאבי ראש, נדודי שינה המתקשרים ללחץ, כאבי גב תחתון ועליון, כאבי עצבים, פציעות שנובעות כתוצאה מספורט או
  מפגיעה גופנית ועוד.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *