Plečiamas asmens sveikatos paslaugų prieinamumas

Praėjusią savaitę VšĮ Regioninės Mažeikių ligoninės direktoriui Sigitui Kakčiui teko dalyvauti Birštone vykusioje konferencijoje „Telemedicinos iššūkiai ir galimybės: kaip pasinaudoti technologijos galimybėmis didinant asmens sveikatos paslaugų prieinamumą įvairiuose pagalbos teikimo lygiuose?“. Konferenciją organizavo Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Kauno klinikos, vadovaujamos atsakingo už šią sritį prof. Kęstučio Stašaičio. Ši gydymo įstaiga kartu su Vilniaus Santaros bei Greitosios pagalbos universitetinėmis ligoninėmis vykdė šių bei praėjusių metų laikotarpiu pilotinį projektą.

Projekto esmė – įdiegus kompiuterines technologijas sudarytos galimybės Kauno bei Vilniaus  regionų ligoninėse gydytojams dėl skubos tvarka atvykusių pacientų teikti nuotoliu konsultacines paslaugas. Viso minimu laikotarpiu atliktos 1304 konsultacijos. Daugiausiai jų atliko kauniečiai. Tam čia įsteigtas net  telemedicinos paslaugų teikimui gydytojo postas.

Išoriškai vertinant viskas labai paprasta – skubos tvarka atvykusiam į regione esančią medicinos įstaigą pacientui atliekama pirminė apžiūra, atliekami būtini tyrimai. Jei paciento būklė verčia priimti skubius sprendimus dėl gydymo taktikos, pervežimo į centrus poreikio, plačiaruožio interneto pagalba susisiekia vietos gydytojas per specialią prieigą su universitetinio lygio budinčiu skubios pagalbos gydytoju. Konsultacijos metu pasidalijama paciento apžiūros duomenimis, tyrimais, aptariama gydymo taktika, sprendžiama dėl paciento tolimesnio gydymo aplinkybių. Tokiu būdu pacientas gauna aukšto lygio kvalifikuotą konsultaciją vietoje, taupomas  laikas bei gydymo įstaigos resursai kartais netikslingiems pacientų pervežimams.

Konferencijoje savo patirtimi dalijosi prof. Jennifer Fang iš JAV, Mayo klinikos, Didžiosios Britanijos telemedicinos asociacijos viceprezidentas Ed Percy, dr. Nicolas Paul, Charite univeritetinė ligoninė. Lektorių atstovaujamos gydymo įstaigos sėkmingai kuria ne tik nacionalinius telemedicinos tinklus, bet ir tarptautinius su atskirų žemynų gydymo įstaigomis. Nustebino tai, kad net į karo liepsnas įtraukta Ukraina dalyvauja telemedicinos paslaugų teikime. Didžioji Britanija sudarė sąlygas įtraukti į šį projektą net 72 Ukrainos ligonines, padėjo įdiegti į gydymo praktiką 48 robotus, projekte dalyvauja 372 Ukrainos gydytojai.

Mūsų gydymo įstaigos planuose numatoma perspektyvoje diegti telemedicinos paslaugas. Tai priklausys nuo VLK politikos. Preliminarus pritarimas konferencijoje VLK vardu buvo duotas. SAM planuoja  taip pat šioje srityje nedidelį – 5 mln. Eur iš ES lėšų investicinį krepšelį. Kiekvienai regiono ligoninei reikėtų specialių modulių pirkimui, prieigų suformavimui apie 100 tūkst. investicinių lėšų.

Prof. K. Stašaitis

Iš kairės: dr. N. Paul, prof. J. Fang, dr. E. Percy